MANIFEST PRZYCHODNI – Miasto należy do nas!

Dość!

Czas wziąć sprawy w swoje ręce i odzyskać miasto dla nas, dla ludzi, którzy je tworzą! To my, zwykli mieszkańcy i zwykłe mieszkanki stanowimy tkankę Warszawy, a nie szefowie międzynarodowych korporacji i maklerzy giełdowi. Codziennie obserwujemy, jak wypychacie nas z miasta.

Każdego dnia, każdej godziny widzimy, jak powstają kolejne banki, centra handlowe, biurowce i apartamentowce; setki budynków, do których biletem wstępu jest karta kredytowa. Wszystko podporządkowane jest logice pieniądza – co się nie opłaca, jest wyrzucone na obrzeża do kontenerów. Jeśli władza nas wyklucza, wykluczmy władzę! Do niczego nie potrzebujemy państwowych instytucji i miejskiej administracji.

Czujemy gniew! Czujemy złość! Bierzemy sprawy w swoje ręce!

Przejmujemy budynek Przychodni! Jest to nasze miejsce! Nie pozwolimy go sprywatyzować, zburzyć i zamienić w betonowo-szklaną fortecę. Przychodnia jest otwarta dla wszystkich! To tu jest miejsce na to wszystko, co się nie opłaca: klub osiedlowy, bazę edukacyjną, miejsce dyskusji i wspólnej zabawy, podwórko dla dzieci, ogródek sąsiedzki, rozmaite pracownie… cokolwiek nam się wymarzy.

Jest to miejsce wspólnego tworzenia rzeczywistości prawdziwie demokratycznej; miejsce oddolnie budowanej wspólnoty i samoorganizacji, uczące nas wszystkich przez doświadczenie, kontakt i działanie.

Same i sami możemy zbudować porządek odpowiadający potrzebom naszym, naszych dzieci i rodziców. Sprawiedliwe społeczeństwo, harmonijne i ekologiczne, bez rasizmu, homofobii, segregacji i uprzedzeń, bez przemocy ekonomicznej, społecznej i politycznej jest w naszym zasięgu. Wiemy, że inny świat jest możliwy!

Miasto należy do nas!